Rodzaje odpadów
Rodzaje odpadów ze statków przyjmowanych do portowych urządzeń odbiorczych
Odpady wytwarzane przez statki są klasyfikowane zgodnie z systematyką przewidzianą w Międzynarodowej konwencji t.j. Konwencja MARPOL o zapobieganiu zanieczyszczenia morza przez statki, 19973 r. sporządzonej w Londynie dnia 02.11.1973r. , zmienionej Protokołem sporządzonym w Londynie dnia 17.02.1978r. (Dz. U. z 1987r. poz. 101 z póź. zm.) oraz Protokołem przyjętym w Londynie dnia 26.09.1997r. (Dz. U. z 2005r. poz 1679 i 1680 )jak również zgodnie z prawem polskim na podstawie Katalogu odpadów, przez odbiorców odpadów i przyjmowane do portowych urządzeń odbiorczych.
- ODPADY OLEJOWE I ICH MIESZANINY Z WODĄ (załącznik I Konwencji MARPOL) tj.:
-
zaolejone wody zęzowe,
-
pozostałości olejowe (szlam),
-
inne (np. zużyte oleje przepracowane),
-
-
ŚCIEKI FEKALNE (załącznik IV Konwencji MARPOL)
-
ODPADY POWSTAJĄCE NA STATKU (załącznik V Konwencji MARPOL oraz odpady związane z ładunkiem, nie będące pozostałościami ładunkowymi) - "ŚMIECI" tj.:
-
tworzywa sztuczne (A),
-
odpady żywnościowe (B),
-
odpady komunalne (C), np. wyroby z papieru, szmaty, szkło, metal, butelki, porcelana stołowa, drewno itp.,
-
zużyty olej spożywczy (D),
-
popioły ze spalarek (E),
-
odpady operacyjne (F), np. zaolejone odpady stałe - zaolejone czyściwo, zaolejone szmaty, filtry paliwowe i olejowe, odpady farb i lakierów itp.,
-
odpady elektroniczne (I) , np. baterie, akumulatory, lampy, świetlówki zawierające rtęć, zużyty sprzęt i urządzenia elektroniczne itp.,
-
odpady gastronomiczne kategorii 1 (B) – odpady żywnościowe zawierające produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, pochodzące ze środków transportu międzynarodowego, tj. ze statków przypływających z państw trzecich (nie będących członkiem Unii Europejskiej).
-
-
POZOSTAŁOŚCI Z OCZYSZCZANIA SPALIN (załącznik VI Konwencji MARPOL)
-
katalizatory, sadze, filtry, itp.
-


