Wprowadzony 1 lutego 2004 roku przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. system odbioru odpadów ze statków zapewnia zgodne z przepisami prawa zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez statki.

System odbioru odpadów ze statków funkcjonuje w oparciu o  ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków (Dz. U. z 2022 poz. 1250) i   jest obligatoryjny co oznacza, iż wszystkie podmioty działające na terenie portu morskiego w Szczecinie i portu morskiego w Świnoujściu oraz wszystkie statki korzystające z nabrzeży zlokalizowanych w granicach obu portów są zobowiązane do jego stosowania. ZMPSiŚ S.A. zapewnia powyższym statkom odbiór zadeklarowanych  odpadów poprzez upoważnione firmy świadczące usługę  odbioru takich odpadów, które posiadają odpowiednie urządzenia odbiorcze. ZMPSiŚ S.A. pełni rolę nadzorującą nad całością działania systemy odbioru odpadów ze statków w portach morskich Szczecin i Świnoujście. 

Zgodnie z przepisami powyższej ustawy oraz adekwatnymi rozporządzeniami Ministra Infrastruktury ZMPSiS S.A. opracował "Plan gospodarowania odpadami ze statków w porcie morskim w Szczecinie" oraz "Plan gospodarowania odpadami ze statków w porcie morskim w Świnoujściu". Plany zostały uzgodnione z użytkownikami portu i zatwierdzone przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego decyzją wydaną dla portu morskiego w Szczecinie oraz dla portu morskiego w Świnoujściu. Plany stanowiące podstawę działania systemu odbioru odpadów ze statków w porcie Szczecinie i w porcie w Świnoujściu zawierające wszystkie informacje dotyczące systemu odbioru odpadów ze statków  (w tym m.in. procedury odbioru, warunki zdawania odpadów, rodzaje odbieranych odpadów itp...) opublikowane poniżej w załącznikach, dostępne również są w Dziale Energetyki i Eksploatacji ZMPSiŚ S.A.


Działanie systemu odbioru odpadów ze statków w portach Szczecin i Świnoujście zapobiega pośrednio zanieczyszczeniu obszaru Morza Bałtyckiego. Zanieczyszczenia ze statków zrzucane do morza i wód portowych szkodzą żywym zasobom i wodnym ekosystemom niszcząc ich walory ekologiczne i estetyczne, a także stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Zdając odpady ze statków oraz pozostałości ładunkowe do portowych urządzeń odbiorczych dostępnych w naszych portach mamy szansę zachować niezastąpioną wartość środowiska wodnego obszaru Morza Bałtyckiego oraz jego wyjątkowe hydrograficzne i ekologiczne właściwości.

Pamiętajmy działając wspólnie możemy chronić, a także i regulować stan otaczającego nas środowiska przywracając jego ekologiczną równowagę.



Załączniki:

Plan Gospodarowania Odpadami ze statków i decyzja UM_Świnoujście
Plan Gospodarowania Odpadami ze statków i decyzja UM_Szczecin