Wprowadzony 1 lutego 2004 roku przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. system odbioru odpadów ze statków zapewnia zgodne z przepisami prawa zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez statki.

System odbioru odpadów ze statków funkcjonuje w oparciu o  ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków (Dz. U. z 2022 poz. 1250) i   jest obligatoryjny co oznacza, iż wszystkie podmioty działające na terenie portu morskiego w Szczecinie i portu morskiego w Świnoujściu oraz wszystkie statki korzystające z nabrzeży zlokalizowanych w granicach obu portów są zobowiązane do jego stosowania. Wyłączone z powyższego systemu są jedynie statki żeglugi śródlądowej.

Zgodnie z przepisami powyższej ustawy oraz adekwatnymi rozporządzeniami Ministra Infrastruktury ZMPSiS S.A. opracował "Plan gospodarowania odpadami ze statków w porcie morskim w Szczecinie" oraz "Plan gospodarowania odpadami ze statków w porcie morskim w Świnoujściu". Plany zostały uzgodnione z użytkownikami portu i zatwierdzone przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego decyzją wydaną dla portu morskiego w Szczecinie oraz dla portu morskiego w Świnoujściu. Plany stanowiące podstawę działania systemu odbioru odpadów ze statków w porcie Szczecinie i w porcie w Świnoujściu opublikowane poniżej, dostępne również są w Dziale Energetyki i Eksploatacji ZMPSiŚ S.A.


Działanie systemu odbioru odpadów ze statków w portach Szczecin i Świnoujście zapobiega pośrednio zanieczyszczeniu obszaru Morza Bałtyckiego. Zanieczyszczenia ze statków zrzucane do morza i wód portowych szkodzą żywym zasobom i wodnym ekosystemom niszcząc ich walory ekologiczne i estetyczne, a także stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Zdając odpady ze statków oraz pozostałości ładunkowe do portowych urządzeń odbiorczych dostępnych w naszych portach mamy szansę zachować niezastąpioną wartość środowiska wodnego obszaru Morza Bałtyckiego oraz jego wyjątkowe hydrograficzne i ekologiczne właściwości.

Pamiętajmy działając wspólnie możemy chronić, a także i regulować stan otaczającego nas środowiska przywracając jego ekologiczną równowagę.